Baznia | Lica i Događaji

Bajruzin Hajro Planjac

Eksperimentalni forum predviđen za teme i diskusije oslobođene kolotečine, uvriježenih mišljenja i negativnih pojava i oblika kolektivizma..

Bajruzin Hajro Planjac

Postao/la Aguarupella » 21 srp 2016 09:35

slika

Meni lično, iako nisam dijete zaigra srce čitalući njegove pripovijetke.
Kao da je opisao u njima i moje djetinjstvo. Možda je to zbog istog podneblja na kojem smo rasli.
Uz sve rijeći pohvale o Hajri, riječ dvije o njegovoj biografiji.

Rođen sam u selu Bobare, nadomak drevnog Tešnja, prvog dana proljeća, one godine kada je čovjek kročio u svemir. Nisam mogao birati mjesto rođenja, roditelje, ime a ni vrijeme rođenja, pa mi se čini da sam rođen i odrastao u najposnijim godinama bijede i neimaštine.

Imao sam teško i siromašno djetinjstvo, ali, za lijepo čudo, sretno i bezbrižno.

Tako započinje svoju knjigu o Habetu i njegovoj kolibi.

Pjesnik, pripovjedač, romansijer i publicista Bajruzin Hajro PLANJAC, jedan od najtiražnijih bosanskohercegovačkih pisaca za djecu i omladinu, rođen je 13.03.1961. godine u selu Bobare, nadomak drevnog Tešnja. Školovao se u rodnom mjestu, Doboju, Banjaluci i Beogradu.

U životu je radio razne poslove. Bio je fizički radnik - betonarac, zidar, bravar, tesar, muzičar u rock grupi, trgovački putnik - prodavač knjiga, menadžer na estradi, novinar u novinama, radiju i televiziji, obrtnik… Bio je glumac u popularnoj TV seriji Viza za budućnost igrajući tajkuna Habeta. Zastupljen je u brojnim antologijama i panoramama, udžbenicima i priručnicima za osnovnu školu i Pedagoški fakultet (predmet književnosti za djecu), kao i u lektiri. Zastupljen je u udžbenicima u Srbiji (Sandžak).

Djela su mu prevođena na engleski, njemački i 151 arapski jezik. Piše uglavnom za djecu i omladinu i često obilazi škole po BiH i govori učenicima svoje pjesme, priče i odlomke iz romana… Živi u rodnom mjestu i radi u Izdavačko-grafičkoj kući PLANJAX, čiji je osnivač i vlasnik. Član je Društva pisaca i Saveza novinara BiH.

(Napomena: Tekst je u potpunosti preuzet sa http://www.planjac.com)
"Smijem ja sve što dolikuje čovjeku
Ko smije više od toga nije čovjek."

slika
Aguarupella

Važnost i svečanost jednog trenutka

Postao/la Aguarupella » 22 srp 2016 08:42

Rađanjie...nekoga zaobiđe a nekome se desi. Allahov usud. :)

Materinstvo odnosno očinstvo rađanjem djeteta postaje shvatljvije...bitne razlike u rodu muško - žensko
postat će plod odgoja i sredine odrastanja. Podneblje i sredina u kojoj sam i sama odrastala.
Nema tu niče fridrihovih razbijačkih centrifugalnih sila muškarca niti ženinih centripetalnih umirujućih. Tu je vladala sila Života. :)

Nad mojoj bešikom sijevale su stodinarke kao zrele kruške žetvenjače u amidžinoj bašči.
-Imaće Salko i Alema svoga naslijednika.
-Nek im je dragi Allah dao muško dijete !
-Ma nek je zdrav i paćan!
-Ma,da Bog da svojoj tetki bude učitelj!-naizmjenično su nad mojom bešikom govorili komšije,prijatelji mog oca i matere,rodbina.Vidno raspoloženi,neki su se i smijali.
Zasigurno su to bili prijatelji naše porodice.

slika
Aguarupella

Re: Bajruzin Hajro Planjac

Postao/la ummagumma » 17 kol 2016 00:31

Samo, nekako, kako koja godina prolazi (a nijedna nije ista) izazovi i zadaci roditeljstva su sve veći. Kamo sreće kad bi taj "teret" bio samo u novcu, mada je i to na uzlaznoj skali.
Obzirom da nema priručnika za raditeljstvo, javno izjavljujem da zavidim mamama.
Emocija koja vodi mame nalazi boljeg puta u odgoju od ukočenog oca koji se jedva snalazi u bilingvalnoj kombinaciji emocije i racia.
I k tome još, da prostiš, biti odgovoran da usmjeriš dijete da preživi u ova predatorska vremena.
A majka samo zagrli i poljubi u kosu.
I time učini više nego onih mojih 2 sata predavanja opštevažnoj odbrani i personalnoj samozaštiti...
Bože, zašto nismo svi isti?
ummagumma

Re: Bajruzin Hajro Planjac

Postao/la Aguarupella » 17 kol 2016 06:26

Kroz sve njegove pripovijetke provlači se ta roditeljska ljubav i uvijek ide nekako paralelno i očava i majčina. Otac kao hranioc porodice a mati kao stub svega...imala je potpunu slobodu da odgaja svoju djecu, naravno uz pokoju prijetnju: 'znat češ ti kad ti babo dođe kući' :mrgreen:
A ta sloboda nikada nije nadmašivala dječiju sigurnost...bila je objektivna i pozitivno razmišljala o svim dječijim nestašlucima koji su snalazili njenu kuću. A o tim nestašlucima Planjac je pisao na poseban prihvatljiv način i za djecu i za roditelje. Valjda je i zbog toga najčitaniji dječiji pisac u BiH :)

slika
Aguarupella

Natrag na Baznia | Lica i Događaji