Ljepota, Zdravlje, Ljubav i Spolnost

Ljubav je samo riječ

Re: Ljubav je samo riječ

Postao/la ummagumma » 04 svi 2017 15:22

sajlent je napisao/la:
ummagumma je napisao/la:Jedan mi kaže - što sam više upoznavao ljude, sve sam više volio životinje.
Razmišljam, koliko je ovaj čovjek iz Slavonije upoznao ljudi...

http://www.jutarnji.hr/life/zivotne-pri ... e/5961101/

ne bih da budem bezobziran.. al' ne mogu se otet slici kako lomim to "krilce" preko koljena, umazan do lakata. :mrgreen:

Ih, nije problem ubiti životinju.. Pticu u ovom slučaju..
Hajde je odhrani.
Brini se o njoj...
Hajde pogledaj svoju sudbinu, ako bi došlo do istog scenarija...
ummagumma

Postao/la sajlent » 04 svi 2017 22:32

ummagumma je napisao/la:
sajlent je napisao/la:
ummagumma je napisao/la:Jedan mi kaže - što sam više upoznavao ljude, sve sam više volio životinje.
Razmišljam, koliko je ovaj čovjek iz Slavonije upoznao ljudi...

http://www.jutarnji.hr/life/zivotne-pri ... e/5961101/

ne bih da budem bezobziran.. al' ne mogu se otet slici kako lomim to "krilce" preko koljena, umazan do lakata. :mrgreen:

Ih, nije problem ubiti životinju.. Pticu u ovom slučaju..
Hajde je odhrani.
Brini se o njoj...
Hajde pogledaj svoju sudbinu, ako bi došlo do istog scenarija...

hocu rec.. gdje neko vidi uzvishenost u ovom ili onom smislu, neko vidi vecheru. ljudi hiljadama godina vec uzgajaju kokoshke, guske, churke, al' niko ne pravi dramu kad koka zavrshi u loncu.

a sudbina.. ako vec treba da se sazaljevamo, jel'.? onda su koke daleko reprezentativniji sluchaj i primjer te nekakve tragichnosti.

zashto bi neko odhranio pticu, brinuo se o njoj ili sta vec.?!

ono.. osim ako ga nije kakva svetost poklopila, :mrgreen:
sajlent

Postao/la ummagumma » 06 svi 2017 09:29

Ako si ikada prisustvovao klanju kurbana ili klao kurban, shvatićeš kakva nam se poruka šalje i kakav odnos prema životinji trebamo imati. Razumijemo se da je u slučaju kurbana vjerska kontekstualna storija jako posebna i ne vezuje se isključivo za utaživanje gladi i namirivanje vitamina D iz mesa, ali nam se daje primjer koji se debelo razlikuje od divljaštva.
Američki Indijanci su takođe imali fantastično naslijeđe vezano za proceduru, ritual za životinju koju moraju ubiti da bi je utažili glad.
Tu nije bilo traga nihilizma, a niti nedodijeljene uloge po kojoj je homo sapiens vlasnik života i smrti svega oko sebe.
No dobro, predložit ću ti da odgojiš psa, mačku. lisicu, zeca (izaberi šta ti odgovara) koje nećeš pojesti. Dobićeš ljubav kojom sam ja okružen od ranog djetinjstva.
Iako sam svjesta da postoje farme krava, zečeva, ovaca, itd., odgojen sam da poštujem život životinje i da će se taj život oduzeti samo onda kada treba, ali baš treba, a ne za složiti mesa kao drva u zamrzivač.
U mom slučaju, taj če život oduzeti neko drugi, nikad ja.
U mom slučaju, živim tako da ne jedem crveno meso.
Nikada nisam pojeo ribu koju sam ja ulovio, poklonio sam je nekom drugom.
Nikad nisam pojeo bilo šta od životinje koju sam upoznao, dotakao rukom.
U mom slučaju, postoji cijeli jedan svijet alternativne ishrane da ne moram ubiti životinju igrajući ulogu da sam ja Bog za nju...
Svjestan sam da nas nema puno. I da sve ide kako ne treba...
Zadnja izmjena: ummagumma u/na 06 svi 2017 12:59, ukupno mijenjano 1 put/a.
ummagumma

Postao/la ummagumma » 06 svi 2017 12:57

slika
ummagumma

Postao/la ummagumma » 06 svi 2017 12:58

slika
ummagumma

Postao/la sajlent » 06 svi 2017 14:28

ummagumma je napisao/la:Ako si ikada prisustvovao klanju kurbana ili klao kurban, shvatićeš kakva nam se poruka šalje i kakav odnos prema životinji trebamo imati. Razumijemo se da je u slučaju kurbana vjerska kontekstualna storija jako posebna i ne vezuje se isključivo za utaživanje gladi i namirivanje vitamina D iz mesa, ali nam se daje primjer koji se debelo razlikuje od divljaštva.
Američki Indijanci su takođe imali fantastično naslijeđe vezano za proceduru, ritual za životinju koju moraju ubiti da bi je utažili glad.
Tu nije bilo traga nihilizma, a niti nedodijeljene uloge po kojoj je homo sapiens vlasnik života i smrti svega oko sebe.
No dobro, predložit ću ti da odgojiš psa, mačku. lisicu, zeca (izaberi šta ti odgovara) koje nećeš pojesti. Dobićeš ljubav kojom sam ja okružen od ranog djetinjstva.
Iako sam svjesta da postoje farme krava, zečeva, ovaca, itd., odgojen sam da poštujem život životinje i da će se taj život oduzeti samo onda kada treba, ali baš treba, a ne za složiti mesa kao drva u zamrzivač.
U mom slučaju, taj če život oduzeti neko drugi, nikad ja.
U mom slučaju, živim tako da ne jedem crveno meso.
Nikada nisam pojeo ribu koju sam ja ulovio, poklonio sam je nekom drugom.
Nikad nisam pojeo bilo šta od životinje koju sam upoznao, dotakao rukom.
U mom slučaju, postoji cijeli jedan svijet alternativne ishrane da ne moram ubiti životinju igrajući ulogu da sam ja Bog za nju...
Svjestan sam da nas nema puno. I da sve ide kako ne treba...

ma ne bolan.. ne bi ja ni kokosh zaklao. :-j

samo sto mislim da je to mozda neprirodnije nego surovi zakon jacheg i nepremostivi lanac ishrane..

sve ostalo je mozda samo simbolika..

priroda je po sebi surova.. pokvarena i prefrigana, mozda nama danas i do neprepoznatljivih granica i okvira zbog komoditeta i luksuza u kom smo se nashli
sajlent

Postao/la ummagumma » 06 svi 2017 21:07

Prirode više nema...
Ostala je samo u tragovima, fragmentima.
Sve smo syebali

Djetetu smo dali ime po njemu, a sada više nema staništa. Bijeli medvjedi umiru masovno.

slika
ummagumma

Postao/la sajlent » 07 svi 2017 01:30

ummagumma je napisao/la:Prirode više nema...
Ostala je samo u tragovima, fragmentima.
Sve smo syebali

Djetetu smo dali ime po njemu, a sada više nema staništa. Bijeli medvjedi umiru masovno.

slika

dobro.. nije priroda jedan medvjed. imaju tu bakterije, virusi, zabe, zmije, pauci, skakavci, klinci, palci, kaktusi.

nije se josh priroda ni osvrnula na sve sto radimo.. vjeruj mi.

nije ona toliko krhka koliko pokushavaju da nam je predstave i docharaju.. mi smo krhki. :mrgreen:
sajlent

Postao/la ummagumma » 07 svi 2017 14:36

Ne bih se složio...
Zbog prirodne barijere, Bosna nema mediteransku (hercegovačku) klimu, već kontinentalnu klimu. Tako piše u svm udžbenicima.
Moj otac ima slike kako se s drugom djecom kliže na zaleđenoj Drini. To je logično, jer je od -18 do -25 C bilo sasvim normalno za kontinentalnu zimu. Napominjem da tada nije bilo akumulacijskih jezera na Drini. Bila je tekućica bez zapreke, pa se ipak ledila...
Sada imamo mediteransku klimu u Bosni, a nisu se uklonile prirodne prepreko (Ivan Sedlo, dinarski lanac, Prenj. itd..).
Dakle, desilo se nešto drugo.
Ujedno, ilustracije radi, izlov divljih životinja povećan je do 30 puta.
Npr., izlov divlje mačke u okolini Goržda dolazi na razinu likvidacije zečeva na farmi.
Zadnja izmjena: ummagumma u/na 08 svi 2017 18:12, ukupno mijenjano 1 put/a.
ummagumma

Postao/la sajlent » 07 svi 2017 22:13

ne kazem. medjutim, ne bi bili prva civilizacija koja se nije snashla.. iz dosad vidjenog evidentno je da priroda ne favorizuje ni velike, ni male, ni snazne, ni zgodne, ni pametne..

priroda favorizuje iskljuchivo prilagodljive.. sto opet znachi da ona vodi glavnu rijech.

moze bit jedino da iz nasheg komoditeta to izgleda drugachije.. shirok je spektar vrsta kojima te klimatske promjene zapravo odgovaraju.

mozda to nisu bijeli medvjedi.. al' ni pricha o bijelim medvjedima nije pricha o nama. krajnost koju su izabrali.. sami su izabrali.

ako tako mozemo rech.. jel'.?!
sajlent

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ljepota, Zdravlje, Ljubav i Spolnost